Shpërndaje

seanca për Demarkacionin do të mbahet javën tjetër. Votën pro kësaj marrëveshjeje do ta jep përfundimisht Lista Serbe. Madje këtë do ta bëjë pa asnjë kusht. Kështu bën të ditur për Gazetën Express, zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli i cili thotë se megjithatë ende nuk dihet se në cilën ditë do të mblidhet Kuvendi për këtë çështje. Pacolli ka dhënë detaje edhe rreth takimit të djeshëm të partive me të Ambasadorit Delawie me partitë dhe Presidentin.

Ishte paraparë të mbahej këtë javë seanca për shënimin e kufirit me Malin e Zi, e cila po zvarritet tash e sa vite. Por edhe këtë javë, liderët dështuan t’i sigurojnë votat për ta proceduar tutje marrëveshjen.

Megjithatë, ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli i cili paralajmëroi se Lista Serbe do ta jap votën e tyre në fillim të muajit mars, tash shprehet i sigurt se kjo është shtyrë për javën tjetër.

“Do të votojnë javën e ardhshme, pra është shtyrë për javën tjetër. Lista Serbe do ta votojë marrëveshjen”, ka thënë për Express, Pacolli.

Kreu i Aleancës Kosova e Re, i ka hedhur poshtë pretendimet se partia serbe ka kërkuar nga liderët kosovarë që të kenë hise në Trepçë, si kusht për ta dhënë votën e tyre pro Demarkacionit me Malin e Zi.

Pacolli sqaron se nuk është kështu. Sipas tij, për Trepçën ekziston një ligj i cili thotë se duhet të respektohet.

“Edhe me ligj është e parapamë që minoritarët duhet me pas një njeri në bord”, shprehet ai.

Të enjten në mesditë, kishte filluar një takim në mes të ambasadorit amerikan, Greg Delawie dhe liderëve të partive politike dhe presidentit.

Pacolli i cili ishte pjesë e këtij takimi tregoi për Gazetën Express se cili ishte qëllimi i bisedimeve të djeshme. Ai tha se është diskutuar për situatën e fundit, veçanërisht për Demarkacionin.

“Është biseduar vetëm për situatën si është, edhe për njërën prej ditëve të javës së ardhshme do të jetë edhe dita kur mbahet seanca për demarkacionin”, ka thënë ai.

Ndërkohë Kadri Veseli, në cilësinë e Kryeparlamentarit, pas mbledhjes së Kryesisë të mbajtur sot, tha se i mungojnë edhe disa vota, derisa kërkoi reflektim të një pjese të deputetëve të Vetëvendosjes që ta votojnë marrëveshjen./Gazeta Express/.