A TË KUJTOHET?

Rexhep Qosja: BASHKIMI I POPULLIT TË NDARË

Rexhep Qosja: BASHKIMI I POPULLIT TË NDARË

16 Janar, 2017 at 2:47 pm

BASHKIMI I POPULLIT TË NDARË Ideja e bashkimit kombëtar është ide e krijuar pas pushtimit të më tepër se gjysmës së trojeve shqiptare prej fqinjve ballkanikë në vitin 1912. Ideja e bashkimit kombëtar nuk është ide e shtetit amë dhe e pakicave që kanë mbetur jashtë kufijve të tij, porMë shumë

Intervista e panjohur e Faik Konicës e 1914-s

Intervista e panjohur e Faik Konicës e 1914-s

13 Janar, 2017 at 2:28 pm

Kjo është një intervistë e panjohur e shkrimtarit të njohur Faik Konica, për “Universul”. Në të ai flet për gjendjen politike në vend dhe çfarë mendon për Ismail Bej Vlorën dhe Esat Pashën. Intervista sillet nga studiuesi Aurel Plasari Cila është situata e brendshme politike në Shqipëri, a ekzistojnë atje partiMë shumë

Mexhid Yvejsi, Poezia e parë në gjuhën shqipe në Gjakovë

Mexhid Yvejsi, Poezia e parë në gjuhën shqipe në Gjakovë

11 Janar, 2017 at 10:44 pm

POEZIA E PARË NË GJUHËN SHQIPE NË GJAKOVË SHKRUAR  NGA YVEJS  EFENDIJA, GJAKOVË, 1699 Historia e poezisë është e gjatë sikur edhe vetë njeriu… Njeriu e filloi kohën e shkrimit me numrat e mandej shkrimet e tjera me germa në formë të pykave (shkrimi kuneiform). Nga artet, poezia gjendet eMë shumë

Viti 1932, Për vashat shqiptare

Viti 1932, Për vashat shqiptare

11 Janar, 2017 at 7:51 am

Si shkruanin paraardhësit Nga Safet Butka Botuar më 1932 “Si mund të jetë i zgjuar e i mbarë nji komb, pa pasur në vijë jetën e shtëpisë dhe të fëmijë?” Naim Frashëri Vashat shqiptare – motrat tona! Ç’fjalë me tingëllim të mallshëm! Shqiptari i vërtetë e ka dashur, e kaMë shumë

QOSJA: “Vallë a nuk ka një Abdyl Frashër tjetër Shqipëria”

QOSJA: “Vallë a nuk ka një Abdyl Frashër tjetër Shqipëria”

10 Janar, 2017 at 7:48 pm

Më 23 tetor 1892 vdes Abdyl Frashëri, 53 vjeç, një prej ideologëve të parë të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Ai ishte më i madhi në moshë mes 3 vëllezërve Frashëri, Naimit e Samiut. Abdyl Frashëri njihet si nismëtar dhe udhëheqës i Lidhjes së Prizrenit (1878) – konsiderohet gjithashtu si i pari qëMë shumë

Çerçiz Topulli bie hero, duke mbrojtur popullsinë e Shkodrës nga malazezët në fushën e Shtoit

Çerçiz Topulli bie hero, duke mbrojtur popullsinë e Shkodrës nga malazezët në fushën e Shtoit

9 Janar, 2017 at 7:53 am

In Memoriam: Çerçiz Topulli (1880 – 15 Korrik 1915) Çerçiz Topulli bie hero, duke mbrojtur popullsinë e Shkodrës nga malazezët në fushën e Shtoit, Shkodër më 15 Korrik 1915 Në ceremoninë e përcjelljes së Çerçizit Nga fjala e lamtumirës së Pater Anton Harapit: “Ndaluni! Ku veni burra?! Çerçiz e Muço,Më shumë

Përkrahjes për Ramush Haradinajn i bashkohen artistët nga Shqipëria, Maqedonia, Maili i Zi, Diaspora: Ramush Haradinaj, cili je ti? (Video)

Përkrahjes për Ramush Haradinajn i bashkohen artistët nga Shqipëria, Maqedonia, Maili i Zi, Diaspora: Ramush Haradinaj, cili je ti? (Video)

7 Janar, 2017 at 1:01 pm

Kush është Ramush Haradinaj? MekuliPress, ju risjellë dokumentarin, realizuar nga RTK, mbi familjen kala, Haradinaj.

MekuliPress: Sot mbushen 135 vjet nga lindja e Fan Stilian Nolit

MekuliPress: Sot mbushen 135 vjet nga lindja e Fan Stilian Nolit

6 Janar, 2017 at 1:15 pm

1882 – Në fshatin shqiptar Qytezë (Ibriktepe) të Trakisë, lindi Theofan Stilian Noli, i njohur më mirë si Fan Noli – shkrimtar, studiues, diplomat, politikan, historian, orator, dhe themeluesi i Kishës Ortodokse Shqiptare; ai shërbeu si kryeministër dhe regjent i Shqipërisë në vitin 1924 gjatë Revolucionit të qershorit. Fan NoliMë shumë

Keni harruar kur akademiku Milazim Krasniqi, e quante A.Z. Çajupin idiot?! (Video)

Keni harruar kur akademiku Milazim Krasniqi, e quante A.Z. Çajupin idiot?! (Video)

6 Janar, 2017 at 7:48 am

Rrënimi i vlerave qytetare, shkatërrimi i shtetit dhe i kombit nuk filloj brenda orëve e as brenda ditëve. Këtë prapakthim kombëtar e filluan intelektualët dhe shtresa “elite” e kombit. Këtu më poshtë, MekuliPress ju risjellë fjalët e Milazim Krasniqit, ku ai përmes një interviste, që po e publikojmë, pozicionohet hapurMë shumë

Sterjo Spasse, Një pjesë filozofike shkëputur nga romani “Pse?” (1935)

Sterjo Spasse, Një pjesë filozofike shkëputur nga romani “Pse?” (1935)

6 Janar, 2017 at 7:10 am

Pse?! STERJO SPASSE, BOTUAR MË 1935 -Ç’është jeta për ty?-e pyeta. -Flluska sapuni,-mu përgjigj -Po vdekja? -Shpërblimi i jetës! -Ç’është bota? -Një pikë helm në hapësirë! -Ç’është me e kuptuar në botë? -Vdekja. -Cila është kafsha me e egër? -Njeriu. -Po më e butë? -Ajo që s’ka lindur. -Cili njeriMë shumë