NË VËMENDJE

Protesta si akti i parë serioz i opozitës

Protesta si akti i parë serioz i opozitës

19 Shkurt, 2017 at 7:00 am

Partia Demokratike ka nisur sot atë që kishtë ditë që e premtonte: protestën e zgjatur deri në rezistencë ndaj qeverisë së drejtuar nga Edi Rama. Dinamika e ngjarjeve të sotme në bulevardin e Tiranës, ka përgënjeshtruar të gjitë zërat kundër protestës, të cilët çuditërisht vijnë edhe nga mediat. Pjesëmarrja kaMë shumë

Surroi për “Neue Zürcher Zeitung”: “Ne duhet ta çlirojmë Kosovën edhe njëherë”

Surroi për “Neue Zürcher Zeitung”: “Ne duhet ta çlirojmë Kosovën edhe njëherë”

18 Shkurt, 2017 at 3:13 pm

Veton Surroi me akuza ndaj Hashim Thaçit, por jo kundër UÇK-së, ashtu siq dëshiron ta paraqes media e pushtetit. Artikulli i gazetës prestigjioze fillon me një biografi të shkurtër politike të z. Surroi. Ndër tjerash, gazeta sjellë për lexuesin gjermanofolës kujtesën historike, sikurse që është pjesëmarrja e tij në delegacioninMë shumë

Milaim Zeka: Lulzim Basha është arkitekti i hartimit të dosjes në Hagë kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Milaim Zeka: Lulzim Basha është arkitekti i hartimit të dosjes në Hagë kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

18 Shkurt, 2017 at 11:34 am

Arrestimi i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në Francë, për llogari të Beogradit, ka prodhuar polemika midis kampeve politike në Tiranë. Kryetari i opozitës shqiptare, Lulzim Basha, pas një bisede telefonike me bashkëshorten e Haradinajt, ka akuzuar kryeministrin Rama se është dorëzuar pa kushte para qeverisë serbe, duke iu referuarMë shumë

Kërkesa e SHBA për 2% e NATO-s, Juncker: Jam kundër. Siguria nuk është vetëm buxhet i mbrojtjes

Kërkesa e SHBA për 2% e NATO-s, Juncker: Jam kundër. Siguria nuk është vetëm buxhet i mbrojtjes

17 Shkurt, 2017 at 9:57 am

Kërkesa e SHBA-së dhe presidentit të saj të ri, Donald Trump, që shtetet anëtare të NATO-s duhet të përmbushin detyrimin e tyre për kontributin me 2% në buxhetin e mbrojtjes, është kundërshtuar nga Presidenti I Komisionit Europian, Jean – Claude Juncker. “Nuk më pëlqen që miqtë tanë amerikanë e ulinMë shumë

MekuliPress: Fjala nuk ka fuqi! Është vetëm pamorja ajo që përshkruan propagandën e (pa)varësisë së Kosovës nga Serbia

MekuliPress: Fjala nuk ka fuqi! Është vetëm pamorja ajo që përshkruan propagandën e (pa)varësisë së Kosovës nga Serbia

16 Shkurt, 2017 at 3:47 pm

Agjensia e pavarur “MekuliPress” për pavarësinë e Kosovës nga mëmëdheu, Shqipëria, e për varësinë e sajë nga Serbia, për nesër, për “festën ideologjike,” e për përvjetorinë e nesërm të pavarësisë së rreme, “s’ka fjalë” e “s’ka çfarë thot.”. Paçka për opinionin publik, përmes fotografisë, përmes pamores, “MekuliPress” vendosi që tëMë shumë

Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

15 Shkurt, 2017 at 3:26 pm

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, administrate e nobelistit për paqe, Barack Obama, ka përdorur predha me uran të varfëruar në Siri. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi I Komandës Qendrore të Ushtrisë amerikane, majori Josh Jacques i cili ka konfirmuar një gjë të tillë për reviostën “Foreign Policy”. Predhat janë përdorurMë shumë

Lobi serb në Tiranë

Lobi serb në Tiranë

13 Shkurt, 2017 at 1:08 pm

  Shaban Murati, ish-ambasador dhe gazetar, shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” mbi rrezikun e tensionimit serb në Ballkan. “Tensioni serbe ndaj Kosovës janë edhe për Shqipërinë”, titullohet shkrimi, i cili nis më një përshkrim të akteve diplomatike provokative serbe në javët e fundit. Sipas Muratit kjo strategji synon të evidentojëMë shumë

Ndalimi i myslimanëve ka mbështetje të madhe edhe në Europë

Ndalimi i myslimanëve ka mbështetje të madhe edhe në Europë

12 Shkurt, 2017 at 2:54 pm

Urdhri ekzekutiv i presidentit amerikan Donald Trump për të ndaluar hyrjen imigrantëve nga vendet myslimane, ka një mbështetje jo të vogël edhe në vendet europiane. Ndonëse drejtues të qeverive krysore në Europë kanë kundërshtuar vendimin e Trump, opinioni publik e favorizon atë në një masë jo të vogël, duke evidentuarMë shumë

Ambasadori amerikan Lu, në faqet e Washington Times. Akuzohet se po destabilizon Shqipërinë

Ambasadori amerikan Lu, në faqet e Washington Times. Akuzohet se po destabilizon Shqipërinë

10 Shkurt, 2017 at 6:45 am

Donald Lu, në faqet e Washington Times me etiketën “sorosian”. Akuzohet se po destabilizon Shqipërinë Sjellja e ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu, në raport me politikën shqiptare është trajtuar sot në një artikul të gazetës së dytë të Washingtonit, Washington Times. Autori L.Todd është kontributor i rregullt në këtëMë shumë

Militarizimi i rajonit, pas Serbisë armatoset edhe Greqia/Blerje dhe investim ushtarak prej 1.2 miliardë eurosh

Militarizimi i rajonit, pas Serbisë armatoset edhe Greqia/Blerje dhe investim ushtarak prej 1.2 miliardë eurosh

9 Shkurt, 2017 at 1:36 pm

  Deklarohet nga të gjithë se është në krizë të madhe prej vitesh, madje edhe këto ditë po kërkohet dalja nga Eurozona, por sërish Greqia nuk heq dorë nga blerja e armëve. Mediat greke raportojnë se ministri i Mbrojtes, Pano Kammenos ka urdhërur blerjen e një skuadriljeje avionësh të tipitMë shumë