OPINION

Rexhep Qosja: BASHKIMI I POPULLIT TË NDARË

Rexhep Qosja: BASHKIMI I POPULLIT TË NDARË

16 Janar, 2017 at 2:47 pm

BASHKIMI I POPULLIT TË NDARË Ideja e bashkimit kombëtar është ide e krijuar pas pushtimit të më tepër se gjysmës së trojeve shqiptare prej fqinjve ballkanikë në vitin 1912. Ideja e bashkimit kombëtar nuk është ide e shtetit amë dhe e pakicave që kanë mbetur jashtë kufijve të tij, porMë shumë

Meralda Golemi, I dashur zarf

Meralda Golemi, I dashur zarf

13 Janar, 2017 at 7:41 am

I dashur zarf. I dashur zarf, sot po shkruaj per vendin tim, Shqiperinë. Vendin qe e dua shumë, vendin qe zoti e bekoi ne bukuri, pasuri te shumta, diell, drite, mal, koder, fushe, lumenj, bregdet, por e ka mallkuar ne njerez. Shqiperia eshte e “dënuar” te vuaj, jo vetem perMë shumë

Spartak Ngjela, Ka ardhur koha t’ia tregojmë vendin politikës mesjetare greke

Spartak Ngjela, Ka ardhur koha t’ia tregojmë vendin politikës mesjetare greke

13 Janar, 2017 at 7:13 am

Spartak Ngjela Të gjitha qeveritë greke, si në një korr vajtimi, edhe pse Greqia kishte aneksuar një territor të gjerë puro shqiptar si dhuratë që i bëri Franca dhe Rusia, krijoi mitin e Verio Epirit grek, për të aneksuara si toka greke Korçën, Gjirokastrën, Himarën, Vlorën e deri në Berat.Më shumë

Aleanca kundër Greqisë dhe gabimi i Shqipërisë me provën e forcës

Aleanca kundër Greqisë dhe gabimi i Shqipërisë me provën e forcës

10 Janar, 2017 at 5:43 pm

Teodoros Pangalos Rrugëtimi i gjatë i Shqipërisë drejt demokracisë postkomuniste filloi më 11 prill 1985. Atëherë vdiq dhe u varros me nderime të mëdha Enver Hoxha, lideri i komunizmit shqiptar, i veçantë në llojin e vet dhe përkrahës i idesë së ndërtimit të socializmit në një vend të vetëm, megjithëseMë shumë

Meralda Golemi*: Faleminderit o mot që na solle këtë të ftohtë.

Meralda Golemi*: Faleminderit o mot që na solle këtë të ftohtë.

9 Janar, 2017 at 10:59 pm

I ftohti polar ne Shqiperi, duhet te na zgjoje ! Nuk duhet te zemerohemi me motin ne Shqiperi sepse nuk ka ngrire vetem uji neper tubacione, por ka ngrire koha per zhvillime. Shqiperia jone, nje zonje e rende ecen e heshtur. A eshte viti 2017? Jo, eshte viti 1017. IMë shumë

“Social bots”, „fake news” dhe kiçi kulturoro-politik

“Social bots”, „fake news” dhe kiçi kulturoro-politik

9 Janar, 2017 at 1:06 pm

nga Zejnullah Jakupi Kemi dëgjuar tek flitet për shijet e ulta dhe kulturën në përgjithesi, popullaritetin politik dhe internetin. Deri sa shtypi gjerman dhe ai amerikan, si dhe gjithë opinioni mbarë botëror, po vlon nga shqetësimet lidhur me robotët manipulues në internet (social bots),opinioni në Kosovë po merret me fenomeninMë shumë

Mr.Sc.Refik Hasani, Pse të mos i shkruajm  OKB-së, për diskriminim në Luginë të Preshevës !

Mr.Sc.Refik Hasani, Pse të mos i shkruajm OKB-së, për diskriminim në Luginë të Preshevës !

8 Janar, 2017 at 11:11 pm

Pse të mos i shkruajm  OKB-së, për diskriminim në Luginë të Preshevës !?   Aqë shumë ka diskriminim Medvegja, Bujanoci dhe Presheva sa që nuk mjafton vetëm Prishtina, Tirana, e Beogradi  me trajtimin e çështjesë së pazgjidhur të kësaj krahine shqiptare të mbetur padrejtësisht nën administrimin  e Serbisë. Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Diplomati portugez z.AntonioMë shumë

Meralda Golemi*: Shqipëria ka nevojë për njerëz të aftë me vizione dhe punëtorë

Meralda Golemi*: Shqipëria ka nevojë për njerëz të aftë me vizione dhe punëtorë

8 Janar, 2017 at 12:12 am

Realiteti ne Shqiperine tone, aty ku partite dhe udheheqesit e tyre jane pergjegjesit kryesore per kete situate kritike qe kemi, per kete trazicion te deshtuar dhe per kete politike te kalbur. Realiteti ne Shqiperine tone, aty ku qeverite dine te bejne vetem tendera dhe te vjedhin sa me shume ngaMë shumë

(Mos)Ngjajshmëria e shtetit të ndarë të Qipros me atë të Kosovën

(Mos)Ngjajshmëria e shtetit të ndarë të Qipros me atë të Kosovën

7 Janar, 2017 at 3:37 pm

Qipro, shtet antarë i BE-së, e shpalli mëvetësin nga Britania e Madhe në vitin 1960. Pas puçit ushtarak grek të vitit 1974 dhe ndërhyrjes ushtarake të shtetit turk, ky shtet faktikisht u nda në dysh, në pjesën greke, e cila është e njohur ndërkombtarisht dhe në ate turke, e cilaMë shumë

ERDOGAN NXITI ERË E PO KORR STUHI

ERDOGAN NXITI ERË E PO KORR STUHI

4 Janar, 2017 at 9:40 pm

Baha Güngör Kohë përpara se të pritej ndërrimi i viteve ndaj shtresës shoqërore me orientim modern të Turqisë ishte paralajmëruar sulmi i tmerrshëm terrorist në klubin e natës “Reina”. Gjatë javëve të fundit shpesh sharlatanë gjëmonin në mediat sociale kundër festës së Vitit të Ri me tituj si „Imam” oseMë shumë