PERISKOPI

VMRO DPMNE me anë të qindra amandamenteve do të bllokojë zyrtarizimin e gjuhës shqipe!

VMRO DPMNE me anë të qindra amandamenteve do të bllokojë zyrtarizimin e gjuhës shqipe!

20 Shkurt, 2017 at 7:05 am

Shkup, 20 shkurt – Nëse merren vesh për të formuar një koalicion qeverisës ndërmjet LSDM-së, BDI-së dhe koalicionit të Aleancës për shqiprtarët, ku pjesë kryesore e programit qeveritar do të ishte edhe zyrtarizimi i gjuhës shqipe në tërë teritorin e Maqedonisë, siç kërkojnë shqiptarët në platformën e përbashkët, atëherë mësohetMë shumë

Ekspertët në Maqedoni kërkojnë ligj të posaçëm për mbrojtjen e shqipes

Ekspertët në Maqedoni kërkojnë ligj të posaçëm për mbrojtjen e shqipes

19 Shkurt, 2017 at 10:19 am

Ndërkohë që partitë janë në fazën e bisedimeve për zyrtarizmin e shqipes, albanologët rekomandojnë që të miratohet edhe një ligj që do ta mbrojë gjuhën shqipe në Maqedoni. Ky ligj, sipas profesoreshës Ajtene Qamili, do të duhet të sanksionojë gabimet eventuale drejtshkrimore. Në të kundërtën, shqipja do të bastardohet ashtuMë shumë

Sondazhi, 4 vende të NATO-s zgjedhin Rusinë

Sondazhi, 4 vende të NATO-s zgjedhin Rusinë

18 Shkurt, 2017 at 11:39 am

Në një periudhë jo pak të trazuar politike dhe kur pasiguritë mbi të ardhmen e NATO-s janë shtuar, prirjet e shoqërive brenda Aleancës reflektojnë gjendjen e turbullt që karakterizon aleancën më të madhe ushtarake të botës. Shumë domethënës e janë rezultatet e një sondazhi të Gallup që ka shtruar pyetjenMë shumë

Propozimi i Vuçiç: Treg i lirë dhe bashkim doganor për Ballkanin Perëndimor. Jam konsultuar me homologun boshnjak dhe Edi Ramën

Propozimi i Vuçiç: Treg i lirë dhe bashkim doganor për Ballkanin Perëndimor. Jam konsultuar me homologun boshnjak dhe Edi Ramën

18 Shkurt, 2017 at 9:21 am

Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka hedhur idenë e bashkimit doganor për Ballkanin Perëndimor dhe vendosjen e një tregu të lirë. Ai e ka zyrtarizuar propozimin në takimin që ka patur me homologun austriak. Christian Kern, duke theksuar se “ideja synon të sjellë territoret tona më afër”, duke lehtësuar lëvizjenMë shumë

Wikileaks: CIA spiunoi zgjedhjet e 2012-ës në Francë

Wikileaks: CIA spiunoi zgjedhjet e 2012-ës në Francë

17 Shkurt, 2017 at 7:07 am

Zgjedhjet presidenciale në Francë në vitin 2012 kanë qenë në lupën e njësive të spiunazhit të CIA-s. Lajmi bëhet i ditur nga Wikileaks përmes disa dokumentave të publikuara në faqen zyrtare të saj.Sipas sajtit të drejtuar nga Zhulian Asanzh, shërbimet sekrete amerikane kanë spiunuar për muaj me rradhë, para dheMë shumë

Dokumentari, Kosova, vendi ku ndërkombëtarët u bënë bashkë me elitat e korruptuara lokale

Dokumentari, Kosova, vendi ku ndërkombëtarët u bënë bashkë me elitat e korruptuara lokale

16 Shkurt, 2017 at 9:38 pm

Gazetari Rüdiger Rossig kritikon, në një film dokumentar, rolin e ndërkombëtarëve në Kosovë dhe Bosnje. Ai sheh largimin e njerëzve nga politika në Ballkan, por drejtimin tek një ideologji tjetër – tek feja. Ju e njihni mjaft mirë, Ballkanin, keni jetuar atje disa vite. Në filmin tuaj dokumentar “Bosnja dheMë shumë

Kurti: Serbia po synon bosnjëzimin e Kosovës (Video)

Kurti: Serbia po synon bosnjëzimin e Kosovës (Video)

16 Shkurt, 2017 at 5:31 am

Në prag të 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, ish lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se Pavarësia Kosovës i ka ardhur pikërisht nga protestat e 10 shkurtit 2007, të organizuara nga Vetëvendosje. Në emisionin ‘Top Show’ në Top Channel, Kurti ka thënë se ishte pikërisht ky manifestim masiv qëMë shumë

India lëshon 104 satelitë në një datë të vetme: 15 shkurt

India lëshon 104 satelitë në një datë të vetme: 15 shkurt

14 Shkurt, 2017 at 4:01 pm

India lëshon 104 satelitë në një datë të vetme: 15 shkurt

Rexhep Qosja, Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm

Rexhep Qosja, Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm

14 Shkurt, 2017 at 8:01 am

Rexhep Qosja argumenton se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën, është një premtim natyror e ekzistencial, që do ketë rëndësi të jashtëzakonshme për të tashmen dhe të ardhmen.   “Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm, tha Qosja në “Dritare me Rudinën” në Vizion Plus. “Nuk e themMë shumë

“Shqipja në zona ku ka 20% shqiptarë”. Gruevski  thotë se kjo është diskutuar me Ahmetin

“Shqipja në zona ku ka 20% shqiptarë”. Gruevski thotë se kjo është diskutuar me Ahmetin

12 Shkurt, 2017 at 9:52 pm

Ish kryeministri maqedonas Nikolla  Gruevski ka zbardhur sot disa nga diskutimet që ka zhvilluar me Ali Ahmetin. Në ndryshim nga sa thuhet Gruevski sqaron se ai ka pranuar që shqipja të përdoret aty ku ka 20% shqiptarë. Diskutuam për atë që gjuha shqipe të përdoret në komunat ku jetojnë 20%Më shumë