SHKURT E SHQIP

“Brookings”: NATO nuk mund të zgjerohet më. Arkitekturë e re sigurie në Europën Qendrore

“Brookings”: NATO nuk mund të zgjerohet më. Arkitekturë e re sigurie në Europën Qendrore

16 Janar, 2017 at 3:53 pm

Trump bën bujë dhe flet fare troç, por ndoshta nuk e ka dhe aq gabim. Ose jo 100% gabim, sa kohë që premisat e tij janë thjesht interes më parë e mandej solidaritet. Ndryshimet që po paralajmëron presidenti amerikan i sapozgjedhur, sidomos në fushën e sigurisë janë paraprirë në faktMë shumë

Tetë personat më të pasur në botë, kanë pasuri sa 50% e njerëzimit

Tetë personat më të pasur në botë, kanë pasuri sa 50% e njerëzimit

16 Janar, 2017 at 3:43 pm

  Vetëm 8 njerëz posedojnë pasuri sa gjysma e njerëzimit. Lajmin e raporton agjencia “Reuters” që referon një të dhënë të bërë publike nga Oxfan, një bashkim organizatsh, adresuar në Forumin Ekonomik të Davosit. Diferenca mes të pasurve apo më saktë shumë të pasurve me pjesën tjetër është thelluar jashtëzakonishtMë shumë

Capitol Hill Building ,Washington DC.

Sipas sondazhit Gallup: Trump 44%, Obama 83%, Bush 61%

15 Janar, 2017 at 8:31 am

Sipas sondazhit Gallup, vetëm 44% e amerikanëve kanë opinion pozitiv për Donald Trump-in, një javë para inagurimit të tij si president. Ndërsa 51% kanë opinion negativ për të. Krahasimisht, një javë para inagurimit të Obamës si president, 83% e amerikanëve kishin opinion pozitiv për të, dhe vetëm 12% kishin opinionMë shumë

Anëtari i kryesisë së AAK, Smajl Latifi, për MekuliPress: “Mediat e pushtetit ndërsehen me qëllim që ta pengojnë lidershipin e fortë të Ramushit”

Anëtari i kryesisë së AAK, Smajl Latifi, për MekuliPress: “Mediat e pushtetit ndërsehen me qëllim që ta pengojnë lidershipin e fortë të Ramushit”

13 Janar, 2017 at 7:44 pm

Ish-kryetari i Rahovecit, njëherit anëtari i kryesisë së AAK, Smajl Latifi, për rubrikën “Shkurt e shqip” të MekuliPress, ka folur për situatën politike në vend, pas arrestimit të z. Haradinaj nga policia franceze. Në pyetjen e redaksisë sonë nëse burgosja e liderit të AAK-së krijon vakum politik në Kosovë dheMë shumë

Bertold Brecht, “Analfabeti politik“

Bertold Brecht, “Analfabeti politik“

12 Janar, 2017 at 8:31 pm

“Analfabeti politik“ “Analfabeti më i keq është analfabeti politik. Ai nuk dëgjon, nuk flet, nuk do t’ia dijë për ngjarjet politike. Ai nuk e di se kostoja e jetës, çmimi i fasuleve, i peshkut, i miellit, i qirasë, i këpucëve e i ilaçeve varen nga vendimet politike. Analfabeti politik ështëMë shumë

Komenti ynë: Franca nuk na ka faj!

Komenti ynë: Franca nuk na ka faj!

12 Janar, 2017 at 1:37 pm

S’kemi cka t’i bëjmë gomarit, e i m’shojmë samarit! Është mungesë logjike të kritikohet Franca sot. Është edhe defekt kulturor e budallallëk politik të mendohet, kështu siq po mendohet, për Francën e shekullit XXI. Gjithashtu është primitivizëm diplomatik dërgimi i zërave kritik në drejtim të Parisit. Ai/Ajo që ka sadopakMë shumë

Vdes Clare Hollingworth, gazetarja që raportoi e para nisjen e Luftës së Dytë Botërore

Vdes Clare Hollingworth, gazetarja që raportoi e para nisjen e Luftës së Dytë Botërore

11 Janar, 2017 at 4:29 pm

Hollingworth vdiq në moshën 105 vjeçare në Hong Kong. Ajo raportoi e para pushtimin e Polonisë nga Gjermania naziste duke kaluar kufirin e mbyllur gjermanët. Ky raportim përcaktoi karrierën e saj. Foto: Nazistët dhe falmuri që frymëzoj ushtarët gjermanët të djegin botën

MekuliPress, kritik kundër mendimit dhe rrymës së imponuar qeveritare!

MekuliPress, kritik kundër mendimit dhe rrymës së imponuar qeveritare!

11 Janar, 2017 at 1:30 pm

Të nderuar, Kryetari i SHBA-së, George Bush, adminsitrata e tijë largëhedhëse, u fut në historinë politike bashkëkohore, për ndihmën e madhe, e të pazëvëndësuar, që i dha kombit shqiptar, e në vecanti shqiptarëve të Kosovës. Tani kemi një ndryshim të aminstratës politike në SHBA. Analistë, gazetarë e intelektualë shqiptarë tëMë shumë

Nitaj për MekuliPress: Qytetarët janë të acaruar. E kanë kuptuar se ndalimi i z. Haradinaj është politik

Nitaj për MekuliPress: Qytetarët janë të acaruar. E kanë kuptuar se ndalimi i z. Haradinaj është politik

10 Janar, 2017 at 7:48 am

Zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj, për agjensinë e pavarur MekuliPress, shprehet i bindur se qytetarët e Kosovës janë të acaruar për shkak të ndalimit të z. Haradinaj. MekuliPress: A ka tregues se situata po acarohet me rastin e ndalimit të z. Haradinaj në Francë. Nëse po, a mund të kontrrolloniMë shumë

Statistikat zyrtare norvegjeze: Shqipëria dhe Kosova në mesin e shteteve afrikane, që më së shumti kërkojnë azil në Norvegji

Statistikat zyrtare norvegjeze: Shqipëria dhe Kosova në mesin e shteteve afrikane, që më së shumti kërkojnë azil në Norvegji

9 Janar, 2017 at 10:20 pm

Gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2015 në Norvegji kërkuan azil 4 623 personë. Sipas statistikave të departamentit për të huaj (UDI), kjo shifër tregon se ka një ulje të azilkërkuesve prej 14 %, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2014 ku kishte 5 345 azilkkërkues, transmetonMë shumë