Ftojmë humanistët dhe patriotët shqiptarë anë e kënd  botës ti përgjigjen thirrjes për jetë nga patrioti dhe prifti i mirënjohur shqiptar, At Nikollë Marku.

Ja letra e plotë e At Nikollë Markut dërguar redaksisë sonë :

Loading...

Thirrje,

Jam At Nikolla Marku prifti drejtues i kishes ortodokse autoqefale kombëtare shqiptare me qender ne qytetin Elbasan.

Gjithe aktiviteti jone ne kishen Shen Maria eshte zhvilluar dhe vazhdon te zhvillohet ne dy pika kryesore duke pasur per baze gjithmone ceshtjen kombetare shqiptare.Kisha daton ne vitin 1486.

1- te udheheqim kishen orthodokse shqiptare me klerik shqiptar . dhe jo me klerike te huaj.

2-per te cliruar nga helenizmi greko orthodoks kishen orthodokse shqiptare dhe te shpallet boterisht kisha indipendente ortodokse shqiptare .Gjate ketyre 25 viteve kam punuar dhe vazhdoj te punoj me kembengulje seriozitet dhe dinjitet per ta ruajtur kete institucion nga ndikimet e huaja dhe per fuqizimin dhe ruajtjen e trashegimise kulturore te popullit tone shqiptar.

Por nga ana tjeter jam i semure rende keto 3 vitet e fundit dhe vuaj nga nje semundje e cila po me mundon shume, dignoza , parkinson , hedhje diskale. I detyruar nga kjo situate e tille, i drejtohem vellezerve dhe motrave shqiptare ne te gjithe boten te mundesojne qe te me ndihmojne financiarisht per tu kuruar ne nje nga klinikat e specializuzra ne europe, pasi familja ime nuk mund ta beje kete financim duke pare qe semudnja ka perparuar shume.

Kur te behet e mundur kjo gje familja ime do te vazhdoje te ju informoje se ku do me cojne, duke ju treguar cdo kurim qe do marr.

Zoti ju bekofte juve dhe gjithe shqiptaret kudo ndodhen.

Amin
————————————————————————————-

LLogaria bankare: Intesa Sanpaolo bank, Elbasan, Albania AL43208310370000074225135102 me euro SWIFT code e USALALTR

Contact bank: 00355-42 276 222  dhe 00355-69 208 0903

Nikolla Marku Tel.: : 00355-628-533-097./MekuliPress.info/

Loading...