Të Fundit

Shkurt e Shqip

“Plisat” / Vitet kalojnë dhe vdekja do të arrijë, por eshtrat e mi do...

Ndërsa Shqipëria humbi thellë në “Loro Boriçiq”, 4-0 nga Skocia, të pranishëm si gjithmonë në përkrahje ishin tifozët nga Prishtina “Plisat”.“Plisat” në këtë ndeshje...

Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësim në Gjermani

Gjendje shqetësuese në përkujdesjen e personave të moshuar në Gjermani. Sipas të dhënave të Qeverisë federale gjermane, në vend mungojnë 25 mijë infermierë për...

Gruevski dhe Siguria Kombetare.

Kërcënimet e sigurisë përfshijnë jo vetëm armiqtë konvencionalë siç janë shtetet e tjera, por edhe aktorët e dhunshëm jo shtetëror të pushtetshëm në mënyrë politike,...

ORCA Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim: As një vendim me gabime nuk...

As një vendim me gabime nuk ndalon fjalën e lirëSot, Rron Gjinovci nga ORCA ka lexuar artikullin në bazë të të cilit është shkruar...

Edward Snowden: Izraelitët shesin pajisje të jashtëligjshme përgjimi dhe kontrollojnë telefonin tuaj

Edward Snowden trondit edhe njëherë me deklaratat e tij, por kësaj here ka folur për ngjarjen e rëndë të ndodhur në Turqi brenda konsullatës...

Vendosin Adem Jasharin në mes të stadiumit të Beogradit, Tifozët Kuq e Zi nervozojnë...

Tifogrupi kryesor i Kombëtares së Shqipërisë, Tifozat Kuq e Zi në prag të sfidës me Skocinë kanë vendosur të bëjnë diçka ndryshe.Ata kanë bërë...

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Mediat dhe Politika

Policia e Serbisë mbyll televizionin Presheva

Serbia gjenë shkas dhe mbyllë shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica”, Bibliotekën“Mehmet Isufi” dhe Radiotelevizionin “Presheva”. Pra u mbyllen që të gjitha institucionet që kultivojnë vlerat kulturore, artisitike dhe informative me vlera publike shqiptare, shkruan MekuliPress.infoSiç bën të ditur rtvpresheva...

Gëzim Mekuli, Përralla e bashkësisë shumetnike!

Gëzim MEKULIPara marrjes së pushtetit nga nacional-socialistët (NSDAP), në Gjermaninë e asaj kohe kishte jo më pak se 4700 tituj gazetash ditore, javore dhe mujore. Si pasojë e ngushtimit dhe e cungimit të hapësirës demokratike e komunikative dhe ndalimit...

“Interneti është një dramë e vërtetë sepse promovon budallain e fshatit...

Umberto Eco është një nga filozofët, kritikët letrarë dhe novelistët më të shquar të kulturës italiane dhe ndërkombëtare. Librat e tij janë të përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Umberto Eco, i njohur për lexuesin ndërkombëtar me romanin “Emri...

Bombat kundër lajmit

Gëzim Mekuli Sigurisht që është e frikshme që një agjensi e rrespektuar lajmesh, sikurse që është CNN, të merr një bombë në postë. Por, barabarësisht është e frikshme dhe e papranueshme edhe heshtja e gazetarëve në hapsirat shqiptare rreth këtij...

Liria e medias në Evropë është e sulmuar, është koha të...

Nga Kai WeissPërdhunimi dhe vrasja brutale e gazetares bullgare Viktoria Marinova, javën e kaluar shkaktoi tronditje në mbarë Evropën dhe në botë. Ndërsa vrasja nuk është lidhur ende me pnën e saj, ajo ka lënë sërish pas një ndjenjë...

Kjo është reklama e parë në historinë televizive (Video)

Për shekullin në të cilin jetojmë do të ishte e vështirë të imagjinohet biznesi pa reklama.Mirëpo reklama e parë televizive ishte shfaqur për herë të para para 75 viteve, më 1 korrik të vitit 1941.Më poshtë mund ta shikoni...

Përralla

Shpenzoni kohë të shëndetshme me fëmijët!

Përgjithësisht pushimet kanë ndikim tepër pozitiv në spektrin emocional të fëmijës dhe të prindërve, pasi jo vetëm fuqizohet marrëdhënia ndërmjet tyre, por edhe vëmendja dhe koha që u jepet, i bën të ndihen mirë emocionalisht.A duhet përpiluar një axhendë...

MOS bëni gabimin t’i merrni fëmijët në krevatin tuaj, mjekët këshillojnë...

Të flesh me fëmijët në një krevat është një gjë mjaft e zakonshme për prindërit, por një studim i fundit paralajmëron këta të fundit ta mendojnë mirë përpara se të marrin fëmijët në shtratin e tyre, pasi një gjë...

Depresioni tek fëmijët mund të shfaqet në forma tepër serioze dhe...

Ndoshta disa mund të mendojnë gabimisht se depresioni prek vetëm të rriturit, por duhet të kujtojmë se prek dhe fëmijët. Shumë shpesh prindërit jo vetëm nuk i kuptojnë shenjat e depresionit të fëmijës, por mund t’i keqinterpretojnë sjelljet e...

«Të kesh burrë është më e vështirë sesa të rrisësh një...

Pothuajse gjysma e nënave pohojnë se niveli i lartë i stresit i atribuohet drejtpërdrejtë sjelljeve të bashkëshortëve dhe jo fëmijëve, siç supozojnë disa ... Një studim i kohëve të fundit me më shumë se 7,000 nëna nga Amerika zbuloi se...

5 sjellje të fëmijëve që janë rezultat i gabimeve të prindërve

Ju mund të përpiqeni të bindni të tjerët që fëmija juaj është shumë i edukuar dhe i di mirë normat e sjelljes. Mirëpo, ju me ose pa dashje gaboni ndonjëherë. Bright Side ju tregon gabimet që bëni ju prindër,...

Adoleshenca, si kalohet pa u dëmtuar dhe kur përfundon

 PubertetiËshtë e lehtë të thuash adoleshencë. Por kush janë dhe çfarë janë në të vërtetë “alienët” që ne i quajmë adoleshentë është e vështirë të thuhet. Madje edhe revistës prestigjioze “Nature”, kohët e fundit, i është dashur të dorëzohet...

Në vëmendje

[td_block_big_grid td_grid_style=”td-grid-style-3″ category_id=”18″]

Thellë

“Mbi gjithë nevojat, varfëria është ajo që na mëson më tepër”!...

– “Duket si diçka e zgjuar të marrësh parasysh çdo gjë të keqe nga fillimi dhe të lësh çdo gjë të mirë të vijë si një surprizë”.– “Vetmia, izolimi janë gjëra të dhimbshme dhe shkojnë përtej asaj që një...

Fakte të shumta nga jeta e Ismail Qemalit, që nuk i...

Ismail Qemali cilësohet si babai i kombit, duke qenë se ka kryer aktin më historik në të gjithë historinë e shtetit shqiptar. Ismail Qemali jetoi 72 vjet, 3 muaj e 8 ditë ose gjithsej 2628 ditë. Ismail Qemali, në...

Mistere të së shkuarës / Kush e zbuloi në të vërtetë...

Për shekuj me radhë është besuar se zbulimi i Botës së Re nga Perëndimorët i atribuohet Kristofor Kolombit, i cili më 12 tetor 1492 kishte zbritur në një nga ishujt Lucai, që menjëherë e pat pagëzuar San Salvador (sot...

Herman Gëring: “Më vrisni si ushtar!” Dhe kuriozitete të tjera

Banorëve mbi 21-vjeç në Singapor, u merren automatikisht organet pas vdekjes, dhe kuriozitete të tjera që mund të mos i keni diturGjatë dënimit me vdekje, me akuzën e krimeve të luftës, Hermann Gëring (një nga ushtarakët më të lartë...

Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri...

Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”? Qëndrimi apatrit i të gjithë aparaturës shtetërore është shenja më e qartë se shtetarët shqiptarë s’kanë dinjitet, burrëri, aftësi e mbi...

Protestoni, por mund edhe të (e)migroni!

Ajo çfarë po ndodh me banorët e zonës së Astirit mishëron në një episod dramatik atë kaos dhe marrëzi të këtyre 25 viteve. Aty kemi nga të gjitha krahët, por kryesisht filli ecën në një kah: dikush, dikur nga...

Pika e Zezë

Gazetarët u shiten para sharllatanëve – “Burdushi nëse zbulon sa para...

Moderatori televiziv Fehmi Ferati ka zbuluar një detaj që interesant se si “mjeku” popullor Hysni Peçani – “Burdushi” i “blente”  gazetarët për ta ftuar në emisione.Ferati, që është edhe ish-kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Mitrovicës në zgjedhjet...

Përdhoset flamuri amerikan, ekzaltohet deputetja demokrate Albana Vokshi: Protesta vazhdon

Krahas djegies së gomave të vjetra dhe kazanëve të plehrave, protestuesit në Unazën e Madhe kanë përdhour edhe flamurin amerikan.Siç mund  të shihni edhe nga kjo foto, shihet se si flamuri amerikan është hedhur në tokë, ndonëse përfaqëson një...

Si në pazarë t’lopëve! Kadri Veseli – preshevarëve: Nuk është momenti...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kreu i PDK-së, Kadri Veseli ka folur për zhvillimet e fundit politike në vend në emisionin InfoMagazinë.Ai ka thënë se është në kontakte intenzive me të gjitha partitë parlamentare, shkruan Periskopi.Veseli është marrë...

Largimi i ‘Shqiponjës’, PD nxjerr pamjet e inaugurimit: Disa i nderojnë...

Projekti i “Unazës së Madhe” do të prish një sërë ndërtesash dhe shtëpi banimi nga “Pallati me Shigjeta” deri tek sheshi “Shqiponja”. Nga ky projekt është prekur edhe statuja e Shqiponjës, e cila ishte vendosur me kontributin e vëllezërve Destani...

Vdes një 17 vjeçar në aksident trafiku në Drenas

Një fshatin Zabel i Ulët në komunën e Drenasit ka ndodhur një aksident trafiku me fatalitet, me ç’rast ka humbur jetën një 17 vjeçar.Policia e Kosovës ka konfirmuar se aksidenti ka ndodhur rreth orës 15:00, dhe ishin të përfshira...

Profesori vendos gabimisht video +18 në klasë

Një profesor në Taipei nuk e ka dashur veten pasi gabimisht në projektorin që do të vendoste leksionet ka vendosur një video porno.Video ka qëndruar shumë gjatë në projektor, saqë studentët i kanë bërë edhe video.Në klasë kanë filluar...

Mendime

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Të Kujtohet?

Kulturë dhe teknologji

Ky është Jeep Gladiator 2020

Pritjes i japin fund, imazhet e rrjedhura dhe disa detajeNë fillim të javës, ishte bërë...

“Dashuria”. Poezia plot ndjenjë nga Esenin, që ia vlen ta lexoni…

Dashuria? C'më vjen për të qeshur! Ti më puthë: akull unë, akull ti. Ndjenja ime, për dreq...

“Sikur”. Poezia me mesazhe kuptimplota nga Rudyard Kipling që ia vlen të lexohet…

Sikur t’mund ta ruash mendjen nga dergja edhe at-here Kur kretj bota e çmendur fajin kopil...

Sticker Studio: Tani mund të shndërroni çfarëdo foto në sticker për WhatsApp

WhatsApp paraqiti stickers në platformën e tyre vetëm muajin e kaluar, dhe ofroi një pako...

“Mall”. Poezia plot ndjenjë nga Gëte, që ia vlen ta lexoni…

Ç’ma prek kështu zemrën? Ç’më bën që të ziej? Ç’më shtyn të largohem Prej dhomes përtej? Po ndrit cip’...

Radioja digjitale bëhet e detyrueshme për makina të reja

Në favor të transmetimit të valëve radiofonike në formë dixhitale, transmetimi analog e ai tokësor...

Lexojeni poezinë prekëse të Eseninit, “Lamtumirë miku im, lamtumirë”. Ja si vajton ai për humbjen e mikut…

Lamtumirë miku im, lamtumirëMiku im i shtrenjtë, lamtumirë! Ty këtu në shpirt të kam ta dish! Fati...

Lexoje poezinë e dashurisë të Pablo Neruda. Lexoje, harro përditshmërinë…

Të dua ty, e imja '' të dua'' e vetme si kënga kur jam i pirë.Të...

Dizajni potencial i Galaxy S10 është shfaqur online

Samsung pritet të lansoj Galaxy S10 në 2019. Sa i përket specifikave, nuk është e...

Prior Design në përgatitje të programit për modifikimin e BMW Series 8 të ri

Kompania e njohur Prior Design, e cila merret me modifikimin e veturave, përmes publikimit të...

Më të lexuarat

Më të lexuarit

MITROVICË / Grupacione e familjarë të deputetit Kadri Veseli në gjendje gadishmëriepër të dëmtuar dhe vjedhur votën e Lëvizjes Vetëvendosje

Grupacione të organizuara nga kreu i PDK-së janë në aksion të fshehtë për të bërë...

KOLONEL SHPËTIM GOLEMI: LETËR KRYEMINISTRIT TË KOSOVËS GJENERALIT RAMUSH HARADINAJ PRISHTINË

Zoti Kryeministër,A do të më lejoni, si mirënjohës që jam për kontributin Tuaj të madh...

Lëvizja Vetëvendosje udhëheqë në më shumë se 75% të Komunave të Kosovës – Pushteti mirret me FAKE NEWS!

Burime të sakta nga tereni dhe nga përfaqësuesë të diplomacisë skandinave, MekuliPress mëson se: "Lëvizja...

Koloneli Dilaver Goxhaj: Mosmarrëveshjet në Vetëvendosje

Ish-anëtari i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Koloneli nga Gjirokastra, Dilaver Goxhaj, në një shkrim...

Shkëlzen Gashi: Jo bashkëpunëtor i Stanišić-it, por punëtor i Stijović-it

Shkëlzen GashiKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti, në një intervistë të transmetuar para disa ditësh...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com