ARTIKUJT E FUNDIT

Kurrë mos i besoni një shoku fals, që bën këto 6 gjëra

Miqtë e rremë dhe njerëzit e rremë në përgjithësi vetëm duan të marrin, pa dhënë asgjë. Ju mund të përfundoni duke u ndjerë të shteruar nga energjia, pasi keni kaluar kohë me ta. Ja 6 gjëra që janë shenja të qarta që keni të bëni me një mik të rremë.1. Një oportunist-Ky person do t’ju premtojë se do të...

Vetëm mjaltë dhe kos, maska për të cilën fytyra ju thotë: “Faleminderit”!

Nuk është e nevojshme që të shkoni në sallone bukuri apo të shpenzoni shuma të mëdha parash, por mund të bëhet lehtësisht në kushte shtëpie dhe me dy përbërës që mund të gjenden shumë lehtë. Ju nevojitet vetëm pak kos dhe mjaltë.Ajo çfarë duhet të bëni është thjesht të përzini këto dy përbërës në një tas të vogël dhe masën...

Skandali i zbuluar nga media, protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit në Çeki

Pushteti i kryeministrit çek Andrej Babis u duk më i dobët se kurrë të enjten në mbrëmje, pasi mijëra protestues kërkuan dorëheqjen e tij në sheshin kryesor të Pragës, ndërsa partnerët e tij të koalicionit vijojnë debatin nëse do të lënë qeverinë.Presioni ndaj tij pasoi një raport mediatik, në të cilin djali i Babisit tha se babai i tij...

Prokuroria Speciale rihap rastin e Vasfije Krasniqit

Prokurorja e Prokurorisë Speciale të Kosovës, Drita Hajdari, tha se ka marrë vendim që të rihapen hetimet për rastin e dhunimit të Vasfije Krasniqit Goodman nga forcat serbe gjatë luftës. Hajdari tha në “Jeta në Kosovë” se rihapjen e rastit e ka bërë mbi bazën e përgjegjësive komanduese.“Rasti i Vasfije Krasniqit është rihapur. Unë kam vendos me rihap rastin e...

Candreva kritikon paraqitjen e Interit dhe mungesën e minutazhit

Antonio Candreva ka pranuar se paraqitja e Interit ndaj Atalantas nuk ka qenë sipas standardeve dhe ka thënë se ai ka pak minutazh.Nerazzurët fituan shtatë ndeshje rresht në Serie A derisa u ndalën në Bergamo duke u demoluar me rezultat 4-1.“Ne e dimë se ajo paraqitje nuk ishte sipas standardeve, por është vështirë të flitet tani. Ne jemi në...

Sa megapikselë ka syri i njeriut?

 Sipas shkencëtarit dhe fotografit, dr. Roger Clark, rezolucioni i syrit të njeriut është 576 megapiskelë.Rezolucioni prej 576 megapikselëve do të thotë që nëse do të krijonit ekran me fotografi aq të kthjellët dhe të qartë sa që nuk mund t’i dalloni pikselët veç e veç, do të detyroheshit që të paketonit 576 megapikselë në sferën e madhësisë së fushës...

Shpenzoni kohë të shëndetshme me fëmijët!

Përgjithësisht pushimet kanë ndikim tepër pozitiv në spektrin emocional të fëmijës dhe të prindërve, pasi jo vetëm fuqizohet marrëdhënia ndërmjet tyre, por edhe vëmendja dhe koha që u jepet, i bën të ndihen mirë emocionalisht.A duhet përpiluar një axhendë për fëmijët gjatë verës? Cilat janë aktivitetet e këshillueshme për ta?Pas një periudhe të gjatë dhe të ngarkuar me shkollën...

“Soneti i vjeshtës”, poezia romantike e Sharl Bodler që ia vlen ta lexoni të gjithë…

I dashuri im i çuditshëm, ç’meritë kam për ty në k’të jetë Sytë e tu të qartë si kristal, sikur më shohin e më thonë: -Bëmë të magjepsem e hesht! Zemra ime që ti po ngacmon, Përveç ndjesisë së një kafshe antike plot sinqeritet,Në duart e tua e përkundur dhe e ftuar në të ëmblin gjumë, Nga sekreti i saj i skëterrshëm, asgjë...

Mayweather ndryshon mendje përsëri: Ndeshja e Tokios do të bëhet

Floyd Mayweather thotë se ndeshja e Tokios do të bëhet, pastaj e mohon…pastaj e pohon – dhe tani është shprehur për TMZ Sports se si do të zhvillohet.Floyd u përfol se do të ndeshej me kickboxer-in 20-vjeçar Tenshin Nasukawa më 31 dhjetor, por së fundmi është tërhequr, duke thënë se është mashtruar nga japonezët.“Do ta bëjmë ndeshjen,” është shprehur...

Lirohet me kusht ish-luftëtari i UÇK-së

Ish-luftëtari i UÇK-së, Sabit Tafil Geci është liruar me kusht nga burgu i cili akuzohej për krime lufte.Lajmin e ka konfirmuar avokati i tij, Tahir Rrecaj.“Po është liruar sot me kusht. Sabit Tafil Geci ka qenë i akuzuar për krime lufte ku ishte duke e vuajtur dënimin prej 8 vitesh burg, pasi i ka kaluar 2/3 ka fituar të...