Microsoft është duke krijuar gjeneratën e ardhshme të sallave (zyreve) të konferencave të sotshme dhe ky është Surface Hub 2.Ndërsa qendra origjinale e Surfaceit, e prezantuar në 2016 me opsionet 1080p 55 inç dhe 4K 84 inç, Surface Hub 2 do të përdorë një ekran 50.5 inç me rezolucion më të madh se 4K dhe 3: 2 me korniza jashtëzakonisht të hollë. Ky është raporti i njëjtë me të gjitha produktet e tjera Surface, dhe Microsoft e ka zgjedhur këtë në mënyrë të qartë për të komplimentuar faktin që ekrani gjigantë tani rrotullohet në një pozicion portret shkruan theverge ,përcjell MekuliPress.

Loading...

Orientimi i ri i portretit lejon Surface Hub 2 të rrotullohet në vend me një mekanizëm të zgjuar që duket i ngjashëm me të “Surface Book të Microsoft”. Microsoft nuk ofron shumë specifikime për Surface Hub 2 , madje edhe një datë lëshimi ose çmimi i saktë, por pajisja e re do të jetë e disponueshme në vitin 2019.Hardweri i Surface Hub 2 duket mahnitës, por Microsoft po përmirëson gjithashtu programin që funksionon në pajisjen e re.

Ndërsa është ende në bazë të Windows 10, Microsoft po punon në një skenar të ri bashkëpunimi dinamik që do të lejojë që shumë njerëz të ecin deri në Surface Hub 2, hyni në pajisje duke përdorur lexuesin e brendshëm të gishtave dhe pastaj secili tërheq punën e tyre në një dokument të vetëm bashkëpunues. Shumica e softuerëve do të optimizohen për ekipet e Microsoft dhe mikrofona në largësi dhe kamerat 4K do t’ju lejojnë të bëni video thirrje në modalitetin e portreteve që e bëjnë atë të ndjeheni sikur jeni duke qëndruar pranë një kolegu.

Video promovuese e Microsoft-it për Surface Hub 2 me të vërtetë ndjehet sikur vizioni i kompanisë për të ardhmen po bëhet realitet. Microsoft ka qenë i fiksuar me ekranet prekëse gjigante për vite me radhë, por ky Surface Hub 2 i ri bashkon shumë skenarë të ëndrrave që kemi parë për këto lloj shfaqjesh. Është e qartë se Microsoft është shumë më përpara konkurrencës së saj në këtë treg. Google lançoi “whiteboard” dixhitale të vetën $ 5,000 vitin e kaluar, duke e çmuar atë $ 4,000 nën Surface Hub 55-inch të Microsoft. Jamboard i Google nuk është aq i shkëlqyeshëm ose i integruar mirë me aplikacionet tipike të Office si Qendra Surface e Microsoft-it, dhe ky harduer dhe softuer i fundit e shtyn Microsoft-in edhe përpara .

/theverge/MekuliPress/

 

Loading...