ARTIKUJT E FUNDIT

“Dashuria”. Poezia plot ndjenjë nga Esenin, që ia vlen ta lexoni…

Dashuria? C'më vjen për të qeshur! Ti më puthë: akull unë, akull ti. Ndjenja ime, për dreq është rreshkur. Ndjenja jote të çel nuk di.Ah, në atë zhurmim sikur t'isha Si një herë e një kohë, edhe sot Si çunak në padi të humbisja, T'ëndërroja me tym ashtu kot.Të ëndërroja, po veç dicka tjetër Që as toka, as bari s'e njeh, Që nuk di si ta quash...

Takimet e dy qeverive do të duhej të japin efekte të matshme edhe për shqiptarët jashtë këtyre dy shteteve!

Takimet e dy qeverive do të duhej të japin efekte të matshme edhe për shqiptarët jashtë këtyre dy shteteve! Takimi i radhës i përbashkët i Qeverisë së Shqipërisë dhe Qeverisë së Kosovës është paralajmëruar se do të mbahet më 26 nëntor të këtij muaji.Takimet e përbashkta nuk kan dhënë rezultate të pritshme. Këto takime do të duhej të jen...

“Shteti i Kosovës ka simbole të imponuara, antidemoktatike, mohuese të historisë, dhe imponuese të një projekti që ia mohon popullit të drejtën për vetëvendosje”

Boiken Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje argumenton se simbolet e Kosovës janë imponuar dhunshëm dhe janë antihistorike, por z. Abazi, njëkohësisht, rikujton popullin shqiptar se këto simbole të dhunshme joshqiptare duhet të ndryshohen në "mënyrën demokratike", shkruan MekuliPress.infoJa shkrimi i tij i shkurtër, por konciz, i z. Abazi në facebook:"1. Shteti i Kosovës ka simbole të imponuara, antidemoktatike, mohuese të...

Robin Krasniqi mbrëmë e fitoi këtë çmim të madh

Mbrëmë ishte nata e shqipëtarve.Pas triumfit të Kosovës në Maltë dhe fitores së medaljeve në xhudo, rradha ishte për Robin Krasniqi.Kosovari, i cili u paraqit nën ‘petkun’ gjerman fitoi ndaj Ronny Landaetas vetëm pas vendimit të gjyqtarëve në fund të ndeshjes.Ndeshja ishte e vlefshme për titullin evropian të kategorisë super të mesme, e njohur me akronimin EBU.Fillimisht parashikohej që...

Mediat serbe: Me Kosovën në Interpol, Dikoviq do shkonte në burg

 Nëse Kosova do të pranohet në Interpol, ish shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe, Ljubisa Dikoviq do të shkonte në burg.Kështu ka shkruar e përditshmja serbe “Blic”, duke iu referuar Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit që do të mbahet në Dubai të dielën më 18 nëntor dhe do të zgjas deri më 21 nëntor, ku edhe do...

Kampioni vazhdon me humbje, mposhtet në udhëtim te Dallas

Dallas Mavericks ka marrë një fitore të madhe në shtëpi përballë kampionit në fuqi Golden State Warriors.Në fakt ishte fitorja e katërt radhazi për Mavericks dhe e shtata në përgjithësi këtë edicion.Pas 48 minutave lojë, Mavericks triumfuan me tri pikë diferencë 112:109.Edhe në këtë takim kampioni në fuqi ishte me mungesa, pasi fundori Steph Curry dhe alo qendra Draymond...

“Plisat” / Vitet kalojnë dhe vdekja do të arrijë, por eshtrat e mi do të kenë qetësi vetëm kur Kosova, me paqe a stuhi do t’i bashkohet nënës Shqipëri!”

Ndërsa Shqipëria humbi thellë në “Loro Boriçiq”, 4-0 nga Skocia, të pranishëm si gjithmonë në përkrahje ishin tifozët nga Prishtina “Plisat”.“Plisat” në këtë ndeshje e kanë shpalosur edhe një mbishkrim që nuk është publikuar më parë:Vitet kalojne dhe vdekja do te arrije, por eshtrat e mi do te kene qetesi vetem kur Kosova, me paqe a stuhi do t’i...

Meta takim historik në Manastir, pozon përkrah patriotëve të Rilindjes Kombëtare

Gjatë vizitës së tij në Manastir, presidenti Ilir Meta, vizitoi shtëpinë muze ku u mblodh Kongresi i Manastirit.Kreu i Shtetit ka pozuar përkrah veprimtarëve dhe përfaqësuesve më të spikatur të Rilindjes sonë Kombëtare që i dhanë jetë Alfabetit tonë dhe përjetësuan gjuhën shqipe."Mirënjohje të përjetshme patriotëve, veprimtarëve dhe përfaqësuesve më të spikatur të Rilindjes sonë Kombëtare, Gjergj Fishta, Mid'hat...

KAPITULON PANUÇI / Skocezët poker në “Loro Boriçi”, shënojnë 4 gola

Panuçi ka kapitulluar përballë Skocisë në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër.Asnjë nga lojtarët nuk ka mundur të tegojë vlerat duke treguar se nën drejtimin e Panuçit është në nivelin e saj më të ulët.Skuadra e Panuçit ka arritur të grumbullojë vetëm 3 pikë në 3 sfidat e luajtura, duke zhgënjyer disi. Shqipëria do të kërkojë të shmangë rënien të...

Fitorja më e thellë në histori për Kosovën, kualifikimi vetëm 1 pikë larg

Perfaqësuesja e Kosovës ka “shpartalluar” përfaqësuesen e Maltës në La Valeta me rezultatin e thellë 5-0, në një duel për Grupin 3 të Ligës D e vlefshme për Ligën e Kombeve. Kjo ishte fitorja më e thellë e kosovarëve si përfaqësuese, ndërsa, me këtë sukses të merituar ngjiten në krye të grupit, me dy pikë më shumë se Azerbajxhani.Tashmë,...