Të Fundit

Shkurt e Shqip

Keni probleme me komunikimin? – Ky është gabimi kryesor që e bëjnë edhe njerëzit...

“Ka shumë beteja historike që janë humbur për shkak të komunikimit të zbrazët”, thotë Steven Pinker, një profesor psikologjie në Universitetin e Harvardit. Në vendet...

Votimi i demarkacionit nga disa deputetë të VV-së: Ylli Hoxha i përgjigjet Abrashit

Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Ylli Hoxha ka përgënjeshtruar deklaratën e deputetit të LDK-së, Arban Abrashi i cili u shpreh se disa deputetë të VV-së...

Për shkak të refuzimit të Kosovës, Shqipëria e Maqedonia bojkotojnë ministralin në Banjallukë

Shqipëria nuk do të marrë pjesë në Konferencën e ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor, që nis sot në Banjallukë të Bosnjë-Hercegovinës. Ministri për Evropën...

Familjarët e atdhetarit Adem Demaçi e demantojnë si “fakenews“ lajmin kinse pro demarkacionit

Sot, gjatë një telefonate e shkrimi familjarët e atdhetarit tonë të shquar z. Adem Demeçi e demantojnë lajmin e rrejshëm të publikuar në portalin...

Deputetja e VV-së e thotë: Nuk ka garanca për liberalizimin e vizave edhe pas...

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, ka thënë se ambasadori amerikan, Greg Delawie, nuk ka lidhje me Bashkimin Europian dhe me procedurat brenda Komisionit...

PROPAGANDA SERBE / Marko Gjuriq fton serbët: Vizitojeni Kosovën – zemrën tuaj

Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ka ftuar serbët që ta vizitojnë sa më shumë Kosovën. “Vizitojeni Kosovën – zemrën...

Na ndiqni

7,729LexuesPëlqej

Mediat dhe Politika

Familjarët e atdhetarit Adem Demaçi e demantojnë si “fakenews“ lajmin kinse...

Sot, gjatë një telefonate e shkrimi familjarët e atdhetarit tonë të shquar z. Adem Demeçi e demantojnë lajmin e rrejshëm të publikuar në portalin...

Ja si zbulohet e vërteta përmes fotografisë

Gëzim Mekuli Fotografia dokumenton, argumenton, dramatizon, përcakton rendin e ditës, ndërton imazhin e politikanit, frymëzon emocione, krijon lidhshmëri me simbolet kulturore-sociale, por fotografia zbulon edhe...

FILMI NË SHËRBIM TË PROPAGANDËS: Xhirime në Kosovë, Serbia angazhon Johnny...

Shteti serb edhe njëherë po mundohet që përmes artit të shtrembërojë të vërtetën rreth krimeve kundër kombit shqiptar gjatë vitit 1999. Në fillim të muajit...

BE qorton Facebook dhe Twitter

BE i ka kritikuar ashpër rrjetet sociale Facebook dhe twitter: sipas Komisionit të BE ato nuk i respektojnë sa duhet ligjet për mbrojtjen e...

Nga Redaksia: Për komb e për shtet demokratik “MekuliPress” është i...

Për të publikuar tek "MekuliPress" shkrimi duhet të jet kritik, argumenteplot, i guximshëm dhe "i vrazhdë"; Absolutisht, si me miqtë e poashtu edhe me...

Editorial i “MekuliPress”: Sëmundjet dhe skleroza në shërbim të mediave të...

E përdorën edhe sëmundjen e bacës Adem për të ndërtuar një fotografi retorike. Gazetaria jonë e keqe nuk tregoi as më të voglin respekt për...

Përralla

PROPAGANDA SERBE / Marko Gjuriq fton serbët: Vizitojeni Kosovën – zemrën...

Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ka ftuar serbët që ta vizitojnë sa më shumë Kosovën. “Vizitojeni Kosovën – zemrën...

Thaçi fton deputetët ta miratojnë tradhëtinë – Marrëveshjen për Demarkacionin

Presidenti, Hashim Thaçi mendon se vota për ratifikimin e demarkacionit është votë për lirinë e lëvizjes së qytetarëve në zonën Shengen, është votë për...

“Ndahet Maqedonia, së shpejti do të ketë 3 shtete shqiptare në...

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, deklaron se pas 10 viteve do të ketë tre shtete shqiptare. I ftuar në emisonin “Debati...

Paralajmërimi i Vuçiqit: Marrëdhëniet me Rusinë do t’i thellojmë edhe më...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se shteti i tij do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhëniet më të mira me Federatën e Rusisë,...

LAVROV: POLITIKA E PERËNDIMIT NË BALLKAN, E RREZIKSHME

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, përsëriti të mërkurën në Lubjanë se vënia e vendeve të Ballkanit Perëndimor para zgjedhjes: ose Perëndimi, ose...

Thaçi ofendohet nga refuzimet masive për dekoratat: Ka spjegime teatrale

Refuzimet masive që iu bënë dekoratave të lëshuara nga presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të dhjetëvejtorit të Pavarësisë së Kosovës,...


Në vëmendje

Thellë

Fjalimet më të bukura dhe më frymëzueset në histori. Duhet t’i...

Mendje të ndritura ka pasur dhe do të ketë përherë, por të gjithë duhet të pranojmë se janë të paktë ata që kanë një...

Sipas Kodit Penal të Kosovës, çdo deputet që do ta votojë...

Sekretari i marrëdhënieve me jashtë dhe anëtari i kryesisë së Lëvizjes VetëvendosjeBoiken Abazi, edhe sot në publik është i qartë dhe argumetues. Z. Abazi...

Kërcënimi i Rusisë: Nëse SHBA përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi, atëherë...

Serbia është në rrugën evropiane, por do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie të mira me Federatën Ruse, me një dëshirë që këto marrëdhënie të...

Avionë turq mbi Athinë?! Mediat greke: Në Ballkan mund të shpërthejë...

Javët e fundit përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë janë përshkallëzuar, ku nuk ka munguar as agresioni ushtarak nga të dyja palët. Helikopteri i një ministri...

Ta përkrahim Historianen Dr. Elena Kocaqi – që Kosova të quhet...

A ta përkrahim Historianen Dr. Elena Kocaqi - që Kosova të quhet Dardani? Përse duhet ta përdorim edhe tani emërtimin sllav "Kosovo", që e ka...

KËSHILLA: “Suksesi tek të rinjtë” – Ja nga çfarë duhet të...

5 gjëra që të rinjtë nuk duhet të bëjnë nëse duan të jenë të suksesshëm Të rinjtë e suksesshëm nuk janë si miqtë e tyre....

Pika e Zezë

Elvis Hoxha: Gjuha mediatike, ndërkombëtare dhe politike ka rënë aq poshtë

Gjuha mediatike, ndërkombëtare dhe politike ka rënë aq poshtë sa dëgjon të përçohet e njëjta frazë prej Ekspressit, Sylejman Selimit dhe Lab këngëtarit. Të...

Armeni, 1 400 aborte në vit. Kërkohen fëmijë meshkuj  

Zakoni i abortit për shkak të kërkimit të një fëmije mashkull nuk është zakon që haset vetëm në Shqipëri. India dhe Kina po ashtu...

Pa u siguruar 80 vota nuk futet në votim Demarkacioni

Kuvendi i Kosovës sot në orën 11:00 do të mbajë seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite është Projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për...

Kërcënimi i Rusisë: Nëse SHBA përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi, atëherë...

Serbia është në rrugën evropiane, por do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie të mira me Federatën Ruse, me një dëshirë që këto marrëdhënie të...

BARTJA JOHIGJIENIKE E MISHIT NË DYQANIN E ETC-SË

Selatin Kaçaniku, kryetar i organizatës “Konsumatori” ka shpërndarë në faqen e tij në Facebook një video ku bëhet transporti i mishit në mënyrë johigjienike. Kaçaniku...

“Hashim Thaçi për të shpëtuar vetveten nga dosjet ndërkombëtare, po e...

Ish anëtari i Shërbimit Informativ të Kosovës, dhe ish ushtar i UÇK-së, Naim Miftari ka thënë se derisa Presidenti Hashim Thaçi është i zënë...

Mendime

Të Kujtohet?

Kulturë dhe teknologji

Më të lexuarat

Më të lexuarit

EUR - Këmbimi valutorë në Euro
NOK
0,1033
CHF
0,8692
GBP
1,1371
DKK
0,1343