Të Fundit

Shkurt e Shqip

LUFTA PËR ULQIN 1880

Me marrëveshjen e Berlinit ishte paraparë që Mali i Zi të fitojë Plavën dhe Gucinë, gjë që pranoi edhe princi Nikolla sepse “kjo e...

Selimi: Tash po e di si na i kanë plaçkitur tokat dikur

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, e ka komentuar konsensusin e përfaqësuesve të partive politike lidhur me marrëveshjen e përcaktimin e vijës kufitare të Kosovës...

Shpejtim Bulliqi nuk ka koment për marrëveshjen e fundit lidhur me demarkacionin

Shpejtim Bulliqi, i cili ishte emëruar kryetar i Komisionit Shtetëror për Shënjimin e Vijës Kufitare me Malin e Zi nga kryeministri Ramush Haradinaj, nuk...

New York Times për Kadarenë: Lexuesit e gjithë botës habiten si nuk e merr...

“Lexuesit e Ismail Kadaresë habiten çdo vit kur komiteti i çmimeve të Nobelit shpallin fituesin. Shkrimtari më i madh shqiptar fitues i çmimit Man...

Studim: Çiftet që nuk postojnë në rrjete sociale janë më të lumtur

Ditët e sotme çiftet vazhdimisht e bëjnë publike në rrjete sociale jetën e tyre romantike, e shpeshherë këtë e bëjnë disa herë brenda dite. Sidoqoftë,...

Jemi në prag të luftrave tregtare

Organizata Botërore e Tregtisë  paralajmëron se tarifat e reja të vendosura nga SHBA dhe reagimi i zemëruar  disa vendeve si Kina shtojnë rrezikun e...

Na ndiqni

7,735LexuesPëlqej

Mediat dhe Politika

Familjarët e atdhetarit Adem Demaçi e demantojnë si “fakenews“ lajmin kinse...

Sot, gjatë një telefonate e shkrimi familjarët e atdhetarit tonë të shquar z. Adem Demeçi e demantojnë lajmin e rrejshëm të publikuar në portalin...

Ja si zbulohet e vërteta përmes fotografisë

Gëzim Mekuli Fotografia dokumenton, argumenton, dramatizon, përcakton rendin e ditës, ndërton imazhin e politikanit, frymëzon emocione, krijon lidhshmëri me simbolet kulturore-sociale, por fotografia zbulon edhe...

FILMI NË SHËRBIM TË PROPAGANDËS: Xhirime në Kosovë, Serbia angazhon Johnny...

Shteti serb edhe njëherë po mundohet që përmes artit të shtrembërojë të vërtetën rreth krimeve kundër kombit shqiptar gjatë vitit 1999. Në fillim të muajit...

BE qorton Facebook dhe Twitter

BE i ka kritikuar ashpër rrjetet sociale Facebook dhe twitter: sipas Komisionit të BE ato nuk i respektojnë sa duhet ligjet për mbrojtjen e...

Nga Redaksia: Për komb e për shtet demokratik “MekuliPress” është i...

Për të publikuar tek "MekuliPress" shkrimi duhet të jet kritik, argumenteplot, i guximshëm dhe "i vrazhdë"; Absolutisht, si me miqtë e poashtu edhe me...

Editorial i “MekuliPress”: Sëmundjet dhe skleroza në shërbim të mediave të...

E përdorën edhe sëmundjen e bacës Adem për të ndërtuar një fotografi retorike. Gazetaria jonë e keqe nuk tregoi as më të voglin respekt për...

Përralla

Del në ankand aplikimi për punë i Steve Jobs (foto)

Një kërkesë për punë e themeluesit të Apple Steve Jobs është përfshirë në pop artikujt e kulturës që do të dalin në ankand nga...

PROPAGANDA SERBE / Marko Gjuriq fton serbët: Vizitojeni Kosovën – zemrën...

Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ka ftuar serbët që ta vizitojnë sa më shumë Kosovën. “Vizitojeni Kosovën – zemrën...

Thaçi fton deputetët ta miratojnë tradhëtinë – Marrëveshjen për Demarkacionin

Presidenti, Hashim Thaçi mendon se vota për ratifikimin e demarkacionit është votë për lirinë e lëvizjes së qytetarëve në zonën Shengen, është votë për...

“Ndahet Maqedonia, së shpejti do të ketë 3 shtete shqiptare në...

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, deklaron se pas 10 viteve do të ketë tre shtete shqiptare. I ftuar në emisonin “Debati...

Paralajmërimi i Vuçiqit: Marrëdhëniet me Rusinë do t’i thellojmë edhe më...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se shteti i tij do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhëniet më të mira me Federatën e Rusisë,...

LAVROV: POLITIKA E PERËNDIMIT NË BALLKAN, E RREZIKSHME

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, përsëriti të mërkurën në Lubjanë se vënia e vendeve të Ballkanit Perëndimor para zgjedhjes: ose Perëndimi, ose...


Në vëmendje

Thellë

Profesori universitar, z. Kelmendi: Është vepër penale pranimi i Demarkacionit pa...

Reagon profesori i Universitetit të Prishtinës, Muhamet Kelmendi, në lidhje me "pranimin e marrëveshjes së demarkacionit". Profesori Kelmendi arumenton se "Pranimi i Marreveshjes se Demarkacionit...

Kasaforta ku ruhen farat në rast të fundit të botës –...

Norvegjia do të investojë 100 milionë krona më shumë (rreth 13 milionë dollarë) për të përmirësuar kasafortën Svalbard të Farave Botërore, pas mbi 10...

Fjalimet më të bukura dhe më frymëzueset në histori. Duhet t’i...

Mendje të ndritura ka pasur dhe do të ketë përherë, por të gjithë duhet të pranojmë se janë të paktë ata që kanë një...

Sipas Kodit Penal të Kosovës, çdo deputet që do ta votojë...

Sekretari i marrëdhënieve me jashtë dhe anëtari i kryesisë së Lëvizjes VetëvendosjeBoiken Abazi, edhe sot në publik është i qartë dhe argumetues. Z. Abazi...

Kërcënimi i Rusisë: Nëse SHBA përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi, atëherë...

Serbia është në rrugën evropiane, por do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie të mira me Federatën Ruse, me një dëshirë që këto marrëdhënie të...

Avionë turq mbi Athinë?! Mediat greke: Në Ballkan mund të shpërthejë...

Javët e fundit përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë janë përshkallëzuar, ku nuk ka munguar as agresioni ushtarak nga të dyja palët. Helikopteri i një ministri...

Pika e Zezë

Debati polako-izraelit që po rikthen emocionet e LIIB

Legjislacioni i ri polak që e shpall si antiligjore fajësimin e shtetit polak për veprimet e kryera në kuadër të Holokaustit ka provokuar debate...

Marrëveshja e re për demarkacionin përjashton raportin e faktizuar të Bulliqit

Zëvendëskryeministri i Parë, Behgjet Pacolli ka sqaruar se marrëveshja është arritur pasi Kryeministri është pajtuar me kushtin e LDK’së, e cila ka kërkuar që...

Protestojnë deputetët e AAK-së: nuk e votojmë demarkacionin nëse hiqet...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ende nuk ka konfirmuar nëse ka ndonjë marrëveshje rreth partive të koalicionit për demarkacionin dhe që raporti i Komisionit...

Haradinaj kapitulon pa kushte – Tradhëton votuesit- Tërhiqet nga raporti...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka njoftuar publikun se është arritur marrëveshja me LDK-në për faljen e tokova Malit të Zi, apo...

Elvis Hoxha: Gjuha mediatike, ndërkombëtare dhe politike ka rënë aq poshtë

Gjuha mediatike, ndërkombëtare dhe politike ka rënë aq poshtë sa dëgjon të përçohet e njëjta frazë prej Ekspressit, Sylejman Selimit dhe Lab këngëtarit. Të...

Armeni, 1 400 aborte në vit. Kërkohen fëmijë meshkuj  

Zakoni i abortit për shkak të kërkimit të një fëmije mashkull nuk është zakon që haset vetëm në Shqipëri. India dhe Kina po ashtu...

Mendime

Të Kujtohet?

Kulturë dhe teknologji

Më të lexuarat

Më të lexuarit

EUR - Këmbimi valutorë në Euro
NOK
0,1033
CHF
0,8692
GBP
1,1371
DKK
0,1343